Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stáj

12. 5. 2009

2.1. Stáj

 

 

 

Když rozhodujeme o ustájení koně máme na výběr z více možností:

 Obrazek

Nájemní

O koně se vám postarají za smluvenou cenu a se smluvenými službami. Je to dražší než ustájení koně doma, ale pohodlnější. Nemusíte se strachovat co s koníkem v době dovolené, za nemoci apod..

 

 

 

 

 

Soukromá

Po domluvě s přáteli, kteří už koně mají si můžete umístit koně u nich, bývá to častěji levnější varianta, ale většina z nich vyžaduje, abyste se o koně starali sami. Výhodu to má v tom, že se dá domluvit a seno a slámu nemusíte organizovat sami nebo popřípadě vůbec.

 

Stáj u vašeho domova

 Největší výhodu a zároveň nevýhodu to má v tom, že o koni budete rozhodovat sami. To ovšem doporučuji až zkušenějším lidem, nebo po nějaké době strávené ve stáji. Budete si muset se vším poradit sami, ale zároveň nemusíte trnout při představě co se s vaším koníkem děje. 


2.2. Typy ustájení

Stáje ze všech těchto možností mohou být v několika typech:

 

 

 

Boxové ustájení

 

 Obrazek

Ideální rozměry boxu jsou 3x4 (nebo 3,50x3,50) metry, pro klisnu s hříbětem nebo plemenného hřebce 4x4 metry. Do výše 115-130 cm se dává pevné dřevěné bednění a zbytek tvoří svislé železné mříže. Stěna boxu je vysoká 200-220 cm. Výška stropu by měla být 2,7 metru (kvůli čpavku z podestýlky, který při nižších stropech kůň vdechuje). Kvůli bezpečnosti by měla být okna výš, než je hlava koně (a také by uvázaným koním nemělo svítit do očí přímé světlo). Součástí boxu by měla být napáječka a krmný žlab, umístěný každý v jiném rohu. Součástí by měl být taky držák na solný liz. Dveře boxu jsou ideální 2m široké a 1m vysoké. Dobré je také v boxu umístit vazné kroužky, které jsou důležité při práci s koněm (můžeme si jej uvázat, při kydání a podobně).

 

 

Venkovní box

 

Poslední dobou jsou velmi populární. Musí zde být dobrá izolace střechy (kvůli horku v létě a zimy v zimě. Napáječka musí být chráněna proti zamrznutí. Dveře jsou často půlené a umožňují koni sledovat dění venku. 

 

Vazné stáje

 

mají šířku 1,5- 1,8-2,2 metry a délku asi 3 – 3,5 metru (vždy o polovinu delší, než je délka těla koně).

 

 


Vybavení stáje:

 

Všechny stáje musí být také dobře osvětleny elektrickým světlem. Důležité je to při kontrole koně večer. Nebo například při krmení v zimních měsících, kdy je už tma. Pobyt ve stáji se doporučuje kombinovat a s pobytem ve výběhu nebo na pastvině. Slouží k uvolnění koně a k jeho odreagování.

 

Místnost na sedla a vybavení

Velmi vhodné je vybudovat i místo, kde budete moci ukládat sedla, aby vám nikde nepřekážela a zároveň byla chráněna. Místnost musí být teplá a suchá, aby promoklá či zpocená výstroj mohla uschnout. 

 

Podlaha boxu

Ideální je špalíková z dřevěných špalků. Avšak hůře vysychá a nasává pach, kterého se hůře zbavuje. Je možné použít i beton. Ale ten je příliš chladný a musí se více podestýlat, jinak hrozí prochlazení. Navíc musí být zdrsněný a zpevněný, aby odolal nárazům kopyt. Další možností je guma. Může se použít klasická guma určená pro kravíny, nebo si vybrat některou přímo určenou pro koně z velké nabídky na trhu. Je dražší, ale je to dobrá izolační vrstva. 

 

Stěny

Musí být dostatečně silné, aby se kůň o ně mohl opřít, podrbat se o ně nebo do nich kopat. Mohou být pokryta do výšky 1,5 /nebo celá/ dlaždičkami. Ovšem musí to být dlaždičky, které se při nárazu kopytem nevysypou a zůstanou ve stěně. Jinak dobře poslouží i klasická omítka, měla by být hrubší. Dnes jsou populární rovněž stěny ze dřeva, měli by mít dobrou izolační vrstvu (nesmí promrzat) 

 

Žlab

Musí být dostatečně velký, aby kůň nemohl vyhazovat krmivo (rozměry přibližně 75x30x30 cm). Musí být umístěn dostatečně vysoko (okolo 65cm nad podlahou), aby si koně při žraní nezničili klouby. Dnes jsou na trhu žlaby všemožných tvarů a  různých materiálů.

 

Napájení

Kůň musí mít vždy přístup k čerstvé vodě. Ideální jsou automatické napáječky, kde si kůň může vzít kolik vody potřebuje a není omezen tím, kdy mu vodu do boxu přineseme. 

 

 

Nádoby na seno

Můžeme na seno využít síť, ale je velmi nebezpečná z toho důvodu, že si do ní může kůň zaháknout nohu a může dojít k vážnému zranění. A to zvláště pokud je už síť prázdná, nebo poloprázdná.

Další možností je využití jeslí na seno. Může být zkonstruovaná přímo pod žlabem. Nebo na úrovni hrudníku, nesmí být ani příliš vysoko ani nízko. Při vyšším umístění kůň příliš zvedá hlavu a nadměrně napíná zádové svaly. A při jeslích uložených příliš nízko hrozí vniknutí kopyta do prostor mezi žebřinami.

 

 


Větrání

Je ve stáji velmi důležité. Stáj se musí větrat, ale nesmí vznikat průvan, ale také zde nesmí být příliš horko. Okno má být umístěno vysoko.

 

Podestýlka

Ø Sláma:  je to tradiční podestýlka, .k dodržení dobré izolace je potřeba, aby jí byla dána vyšší vrstva.  Zemědělci si od vás rádi vezmou hnůj.

 

Ø Piliny: toto je další možnost. Může se jich dávat menší vrstva, stáj má příjemnou

 vůni. Ovšem je horší jejich získávání pokud nemáte souseda truhláře. Horší

 udání hnoje. Zemědělci nemají piliny rádi, protože hůře a delší dobu tlejí.


Zdroj:

  • Autoři: Gordon Wataonová, Russel Lyon, Sue Montgomeryová:Kůň, Nakladatelství:Fragment, rok vydání:2003

 

  • Autor: Anthony Palman:Skokové ježdění, Nakladatelství: Brázda, dotisk prvního vydání, Rok vydání: 2002

  • Autor:Kate Needhamová :Kniha:Můj kůň, Nakladatelství:Stavojtka & Co., rok vydání 1999

  • Autor Colin Vogel Kniha:Velká kniha péče o koně, Nakladatelství: Cesty, rok vydání 2003

 +vlastní zkušenosti

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář