Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak se stát pro koně bezpečím?

26. 4. 2006

Jak se stát pro koně bezpečím?

  Jak už jsme si řekli, pro motivaci je pro koně nejdůležitější bezpečnost. Aby koník vůbec vnímal, musí se cítit bezpečně. Docílit toho můžeme tak, že koni vytvoříme představu "Pokud chceš být chráněn, nejlepší co můžeš udělat je, že zůstaneš klidně stát."
  Prakticky toho docílíme asi takto. Vezmeme si koně na kratší vodítko (3,5m) a provazovou ohlávku. Postavíme ho a necháme v klidu stát na místě. Jediné co po něm chceme je, aby klidně stál a odpočíval. Pokud nám koník někam odchází, pase se, šťouchá do nás čumákem atd., zabráníme tomu zavlněním vodítka, případně odcouváním zpět na místo. Když máme koníkovu pozornost natolik zvládnutou, že se nevěnuje jiným záležitostem a v klidu stojí, můžeme přistoupit k samotné akci.
  Koně hladíme po celém těle a chceme, aby nám důvěřoval. Stál, nekopal, nekousal, nebál se. Hladit ho můžeme rukou, vodítkem (pozor abychom netahali za hlavu), nebo hůlkou či bičíkem. Pro problematická místa, jako např. zadní nohy a břicho, je dobré použít nejprve "prodlouženou ruku". Narazíte-li na problematické místo, věnujte se mu dokud nezaznamenáte pokrok. Dejme tomu, že kůň je citlivý na uši. Pomalu a rytmicky se tedy prodlouženou rukou pohybujeme po krku směrem k uším a zase zpět. Použijeme principu přiblížení a oddálení. Jestliže je koník v pohodě na dotyk na krku a hlavě, začneme se přibližovat k uším. Jak jsem již řekla, musíme koni vysvětlit, že nejlepší bude zůstat stát. Toho docílíme tak, že jakmile se kůň podnětu bojí a uhýbá, snaží se utéct. Necháme podnět stále ve vzdálenosti, ve které se jej začal bát. Koník se bude snažit nějak se tohoto zbavit a tak použije způsoby, které zná. Což znamená za
a) bude utíkat
b) půjde proti nebezpečí
Většinou následují v tomto sledu za sebou. Naším úkolem je vyhledat chvilku mezitím, kdy se kůň zastaví a V TU CHVÍLI OKAMŽITĚ dát rušivý podnět pryč. Kůň pravděpodobně přežvýkne, pomyslí si něco jako "aha, ono mi to dá pokoj když se zastavím". Dejte tedy svému koníkovi chvíli na relax, pochvalte ho a můžete to zkusit znova.
  Je-li koník ochotný se od nás nechat již bez problémů kdekoliv pohladit a podrbat, můžeme přistoupit na ZNECITLIVOVÁNÍ vnějšími faktory. Věcmi, kterých by se kůň mohl bát a tím ho připravit na konfrontaci s těmito věcmi. Klasikou je například bílý sáček přivázaný na konec hůlky. Postupujeme naprosto stejně jako v prvním případě. Pokud nám kůň na nějaký podnět reaguje kopáním či se nás snaží kousnout, zavlněním či pocukáním vodítka ho upozorníme na jeho místo, ale rušivý podnět stále necháme tam kde byl, dokud nezaznamenáme alespoň malý pokrok.
  Až nám koník vyhoví, necháme mu klid, vyzkoušíme poslední věc ještě jednou (jestli to nebyla náhoda) a odvedeme ho do výběhu. Tím dosáhneme toho, že si bude nejlépe pamatovat poslední úspěch a příště již budeme mít méně práce se zklidněním.
  Vyvarujte se častého a přílišného opakování. Kůň si bude myslet, že s ním "do zblbnutí" opakujete, protože něco dělá špatně. Nejlepších výsledků opravdu docílíte včasným ukončením práce. I kdyby to mělo být třeba po 10 minutách. 

Zuzka Prokopová

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

sms

(Dominika, 14. 5. 2006 7:48)

Ahoj pokecanekdoja ko tydomi jsi tu nebo ne

pocit bezpečia

(norberto, 5. 5. 2006 19:13)

podla mňa existuje aj po c. - a to ked sa kôň nejakého podnetu bojí môže reagovať nie len útekom, útočením ale jednoducho ten podnet ignoruje, nereaguje hlavne ked je to nový podnet. A myslím si že citlivé uši je lepšie dotýkať sa spredu, cez nozdry, čelo... je to tachší ale účinejší spôsob.