Jdi na obsah Jdi na menu
 


Český teplokrevník

15. 10. 2005

Obrazek
Historie
Chov koní nebyl na našem území nijak řízen, patent Marie Terezie z 13.8.1763 stanovil, že chov koní bude řízen a podporován (jsme tedy v dobách Rakousko-Uherska.) Za vlády císaře Josefa II. byl vydán v roce 1789 Dekret o chovu koní. Řízení chovu koní bylo předáno armádě a v sídlech pluků byly zřizovány „hřebčinské“(hřebčí) stanice. Jejich účelem bylo zajištění dostatečného počtu koní pro armádní účely. Zpočátku šlo o teplokrevné klisny, které byly připařovány polokrevnými hřebci, později se přidávala mohutnější plemena, aby výslední koně byli též využitelní pro zemědělské práce. U zrodu ČT figurují koně Rakouska -Uherska, konkrétně kmeny Furioso, Przedswit a Shagya arab. Pro lepší orientaci si uvedeme stručnou charakteristiku těchto kmenů.
Furioso byl anglický plnokrevník, hnědý hřebec, který působil v hřebčíně v Mezöhegyesi. Narodil se v roce 1841 a založil kmen středně vysokého a středně mohutného koně. Jeho potomci vynikali zejména v zápřahu a jako jezdečtí koně. Časem se vytvořily dvě větve - radovecká - ušlechtilejší (z ní pocházel v Kladrubech působící Furioso XI) a piberská - mohutnější (z této větve byl Furioso XIII, který působil v Pohořelicích na Moravě.) 
Przedswit byl taktéž anglický plnokrevník, patřil k nejlepším z rakousko- uherských polokrevných kmenů, jeho potomci byli mohutnější a převážně ryzáci.
Shagya arab, byl arabský polokrevník z Bábolny, byl používán k celkovému zušlechtění.
Na vybudování podoby dnešního ČT měla největší zásluhu tři stáda: kladrubské, netolické a albertovské.

Kladrubské stádo
Základem byly clevelandské klisny a polokrevné klisny z Piberu a Radovce, jako hřebec zde působil Furioso (bez čísla) z mezöhegyeského hřebčína, Przedswit VII a Shagya X-R. Koně byli středního rámce a menší mohutnosti, tím však nevyhovovali zemskému chovu. Proto došlo v roce 1924 k importování 34 oldenburských klisen za účelem zmohutnění stáda, dále byla použita hannoverská krev a stádo se rozdělilo na ryzé (zde působil zejména Przedswit a Gidran, jejich potomci byli souladnější ) a hnědé (zpočátku nejednotné), působil zde zvláště Furioso VII a Przedswit II, v poválečné době pak hannoverští hřebci Alarm a Diktant, působil zde i syn trakénského hřebce Quoniama Quoniam II. Po čase byla obě stáda sloučena.

Netolické stádo
Jeho základem byly kořistní a vojenské klisny, také část klisen ze zemského chovu. Účelem chovu byla produkce výkonného vojenského jezdeckého koně. Působili zde zejména polokrevní 1119 Furioso XI a 1645 Furioso - 2. Když došlo v padesátých letech ke zrušení vojenských jezdeckých složek, chovatelé se museli zaměřit na produkci těžšího teplokrevníka, který by mohl být více využíván v zemědělství. Ke zmohutnění byli použiti oldenburští hřebci, dále pak Furiosové a následně hřebci německých teplokrevných plemen.

Albertovské stádo 
Zdejším cílem chovatelů byla produkce ušlechtilých jezdeckých koní. Chov ovlivnili zejména plemeníci Furioso XIV, Przedswit III a Star of Hannover III. V 50. letech byl chov přizpůsoben požadavkům zemského chovu, aby koně byli mnohostranně užitkoví. Od konce 60. let byli výrazně používáni trakénští hřebci - Quoniamové (I, II, III.)

Popis plemene
• dospělý ČT je moderního typu, ušlechtilý a výkonný sportovní kůň, středního tělesného rámce
• má dobré linie a pevný fundament, suché klouby
• stavba těla je korektní a harmonická, tělo je dobře osvalené 
• je bez zjevných geneticky podmíněných vad
• hlava je žádoucí suchá, s výrazným okem a klidným výrazem, s výraznými nozdrami
• KVH klisny 161 - 167 cm
• KVH hřebci 162 - 170 cm

Povaha, využití
ČT by měl mít klidnou vyrovnanou povahu a dostatek temperamentu. Je vhodný pro všechny druhy jezdeckého sportu (tj. drezuru, parkury, všestrannost a také vozatajské ježdění), ale celá populace v průměru nedosahuje úrovně světově uznávaných plemen. ( Nicméně se najdou výjimky – v Německu v GP je úspěšný valach po Przedswit XVI-64.) Velmi vhodný je pro běžné jízdárenské či rekreační ježdění a turistiku, dobře splňuje i roli hiporehabilitačního koně. Je vhodný pro začínající jezdce, ale samozřejmě záleží na původu.
Obrazek
Současnost, chovný cíl
Český teplokrevník se stále šlechtí, cílem jeho chovatelů je (dle SCHČT) „ ušlechtilý, korektní a lehce jezditelný kůň, který na základě svého temperamentu, charakteru, prostorné a elastické mechaniky pohybu a pevného zdraví, je vhodný pro všechny druhy výkonnostního jezdeckého sportu v rámci disciplin FEI a je dobře využitelný i pro běžný jezdecký, rekreační a vozatajský sport.“ Chov ČT pokračuje v plném rozsahu v Zemském hřebčinci v Písku, v hřebčíně v Albertovci, v Zemském hřebčinci v Tlumačově, v Národním hřebčíně Kladruby či ve ŠCHK Měník a rozšiřuje se v mnoha dalších soukromých chovech s vynikající úrovní. Chovatelé se snaží dohnat propast vzniklou za éry komunismu, kdy ztratili kontakt s evropskými vynikajícími chovy. Dnes v plemenitbě působí hřebci holštýnští, sportovní němečtí koně či Selle France. Ale vyšlechtit celou populaci ČT, která by mohla konkurovat vyspělým zahraničním chovům - to je ještě běh na dlouhou trať.
Autorka děkuje za lektorování článku SCHČT.
Obrazek
Na závěr ještě zmínka o moravském teplokrevníkovi (pro mnohé čtenáře bude možná překvapením, že jde o oficiálně uznané plemeno…)

Moravský teplokrevník
Tento kůň představoval typ všestranně upotřebitelného koně, který byl vyšlechtěn na podkladě původních domácích klisen orientálního a anglického původu importovanými hřebci, z nichž nejvíce se uplatnily polokrevné kmeny Furioso a Przedswit. Hřebci těchto kmenů z hřebčína Pohořelice a ze zemského moravského chovu silně ovlivnili chov teplokrevných koní v letech 1930-1970 v celém Československu. V roce 1992 byl založen Svaz chovatelů a příznivců moravského teplokrevníka a v roce 2004 oficiálně uznán MZe ČR a má vlastní plemennou knihu. Současný stav činí přibližně 550-600 koní (zhruba 10 procent z populace ČT) a rozlišují se podle metodiky výpočtů původních genů (za zakladatele se považují plemenní hřebci, kteří působili v chovu na Moravě a v Čechách v letech 1880 - 1950.)

Zdroj: Časopis Já mám koně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pravý čt

(Arwen Shadowrax, 14. 9. 2006 19:51)

Bohužel, pravý čistý ČT postupně vymírá - hlavně rod Przedswit jde pěkně do kytiček :o( Pěkně mě štve, že kříženec araba s huculem se zapíše, jako čt nebo čt křížený s shagya arabem...je to pěkně blbý...

Vzpomínka na CT

(Tom, 21. 8. 2006 16:39)

Taky jsme měli krásného CT, byl to skvělý koník, nikomu nikdy neublížil a miloval práci všeho druhu. Však rok s rokem se sešel a tak naše CT je dávno snězené, ale vzpomínka na něj zůstala...

4 ANIK

(Kallec, 16. 8. 2006 21:22)

Jasně, enom důfaj že se bude čučet pod nohy ve stylu anngličanů...možná ho to naučíš za patnact roků..

MILUJU BAKA

(KELI, 10. 8. 2006 16:11)

MILUJU MEHO NO NE MEHO ALE OBLIBENEHO KONĚ ALE 1 ROK HO NEUVIDIM CO MÁM DELAT POTŘEBUJI PIMOC NEBO SE ZBLÁZNÍM PROSÍÍÍM JA TO BEZ NĚJ NEVYDRŽÍM

Miluju koníky

(Janča, 21. 6. 2006 7:05)

Já miluju koníky, hlavně ČESKÉ TEPLOKREVNÍKY, ANGLICKÝ PLNOKREVNÍKY A FRÍSÁKY =) Mocinky pěkný stránky.

pavlina teskova, nebo jak to bylo

(Neptej se, 13. 6. 2006 14:23)

vy byste pořád chtěli štičí profili a arabskou krev, když se na to podívám já tak krásou mě příjdou stejní..

Český twplokrevník

(Monika, 27. 5. 2006 12:55)

Mám toto plemeno a je fajn jmenuje se Dejna umí dobře skákat dobře běhat mám jimoc ráda,a je hnědák.

Grin

(Ennye, 25. 5. 2006 16:27)

Znám hezčí plemena, napříklas tinker nebo frís, ale ČT má taky svoje vlastní kouzlo! Jednoho fešáka jezdím, je to valach jménem Grin. Je suprovej.

Moje kobylka

(jucík, 18. 5. 2006 12:32)

měla jsem taky kobylku ČT...teda nebyla moje,ale jezdila jsem na ni 3 roky u nás v klubu...strašne jsem ji měla ráda...ale až se jí narodilo druhé hříbě,tak mi ji prodali...bylo to fakt je to pro mě furt to nejlepší co mě kdy potkalo.....snad se má dobře...ZLATÍŠKO MOJE...

čeký teplokrevník

(Lucka(-:, 18. 5. 2006 12:21)

miluju koně...a tyhle stránky se vám fakt povedly(-:

český teplokrevník

(Lucík, 16. 5. 2006 10:44)

Je to fakt úžasný kůň.....teplokrevník no...co dodat...že?

Český teplokrevník

(Simmy, 1. 5. 2006 10:37)

Já mám už od narození ráda kone,a hlavne ČT
jsou hrozne krásní a temperamentní

miluji je

(misule, 24. 4. 2006 12:57)

chodim na jezdák a mame tam same ČT (5) na staraní mam super kobylku a jinyho konika uz nechci MILUJI JI

Sedící postava

(Anonym, 20. 4. 2006 15:39)

Na prvním obrázku jezdec sedí jak na hajzlu!!!!!!!!!

CC

(pavla, 1. 4. 2006 16:05)

já nejradši za plemeno ČT. Ten článek je super

moravsky teplokrevnik

(pavlina teskova, 30. 3. 2006 8:34)

je to nadherne plemno ale hezci je arab

Nádherné

(Lenka, 29. 3. 2006 14:32)

3 české teplokrevníky vlastním a jsou to nádherní a spolehliví koni.Pro člověka který se oně dobře stará udelá cokoli.Pá Lenka.

moravák

(Mařa, 24. 3. 2006 8:35)

Mám doma kobylu MT a je fakt v pohodě. Udělá dalo by se říci všechno. Od práce pod sedlem, tak i v chomoutu na poli.

Čeští teplokrevníci

(ANIK, 20. 1. 2006 20:32)

Mě se čétéčka líbí pouze když jsou zušlechtění plnokrevníkama(A1/1 nebo Arábkem!)jinak ne!Abych to lépe vyscětlila nelíbí se mi tento typ čt:KVH:180cm,hnědák,mohutný,kostanatý,velká,klabonosá,těžká a hrubá hlava,velké,dlouhé uši,velká těžkopádná kopyta,vysoký kohoutek atd.!
Ať vám koně jdou :=)