Jdi na obsah Jdi na menu
 


Angloarabský kůň

17. 10. 2005

ObrazekAngloarabský kůň

Angloarab pochází z Británie, ale chová se na mnoha dalších místech, zejména ve francii, kde se už 150 let věnuje velká pozornost chovu všestraných koní. V jižní Francii se stal “národním koněm” a uplatňuje se i v našich chovech. Původně se choval v Hostouni na Šumavě. U nás se uplatňoval kmen Star of Hannover německého původu.

Původ

V Británii se křížili plnokrevní hřebci s arabskými klisnami a naopak. Vznikly tak pouze dvě linie. Ve Francii se uplatnilo možností, i když pro zapsání do plemenné knihy musí mít kůň nejméně 25% arabské krve a mezi předky smí být pouze arabové, plnokrevníci nebo angloarabové. Angloarab se uplatňuje hlavně v produkci teplokrevných koní ve spojení s místními klisnami, jako nositel orientální krve. Teoretick

Chov angloarabů ve Francii

Ve Francii, současném centru, jsou chovy v Pau, Pompadour, Tarbes a Gelos. Systematický chov angloarabů začal ve Franciiv r. 1836, kdy byl ředitelem v Pompadouru E. Gayot. Chov byl založen dvěma arabskými hřebci, Massoudem a Aslanem Turk a třemi plnokrevnými klisnami, Dair, Common a Selim. Francouzský angloarab vděčí za své vynikající vlastnosti podpoře, které se těšily starobylé národní hřebčíny. Hlavní podnět k jejich založení dal už v 17. Století ministr Ludvíka XIV, J. B. de Colbert. Zprvu tyto chovatelské instituce patřili králi, ale s příchodem Napoleona koncem 18. století se jejich funkce změnila a nejdůležitějším úkolem se stal chov remont pro napoleonská tažení. Hlavním předmětem chovu byli arabští pouštní koně, dovážení ze Sírie a Tunisu a křížení s místními klisnami, Francouzský angloarab vděčí za své vynikající vlastnosti podpoře, které se těšily starobylé národní hřebčíny. 

Zdatní koně

Angloaraby z Pompadouru jsou větší a svalnatější a vynikají jako skokani. Odchovávají zde silné koně nejlepšího typu, kteří se hodí k dostihům, skokovým soutěžím, terénní jízdě i k drezúře. Může sloužit i jako lehčí kočárový kůň a u nás se před válkou uplatnil i v armádě. 

Chod

Angloarab není tak rychlý jako plnokrevník, ale je živý a výkonný a vyniká korektností chodů.

Chov pro postavu

V Británii je obvyklé nakrývat plnokrevné klisny arabskými hřebci, protože potomci pak převyšují rozměry své rodiče. Křížení křížení plnokrevného hřebce s arabskou klisnou dává odchovy menší, méně žádané.

Vzhled a využití

Hlava se podobá více plnokrevníkovi než arabovi. Profil je rovný uši pohyblivé, oči výrazné, Plemeno nemá uznaný standart, blíží se většinou víc plnokrevníku, ač jinak vzhled odpovídá arabskému původu. Angloarabové z jihozápadu francie jsou lehčího typu a uplatňujíse ve zvláštních dostizích. Celkový rámec je mnohem solidnější než u plnokrevníka , záď je delší a rovnější. Mají velmi výrazný kohoutek a velmi šikmé a mohutné plece. Samozřejmě, že angloarab není tak rychlý, jako plnokrevník, ale má daleko větší skokové schopnosti . Výborně se hodí i pro drezúru, protože má k tomu jak potřebný temperament, tak přirozené chody. Nejlepší z francouzských angloarabů mají 25-45% arabské krve, mnozí z koní, kteří pro Francii získali olympijské a mezinárodní medaile, byli právě arabové. Hříva ohon a srst jsou jemné a hedvábné.

Zdroj:

velká kniha o koních Elwyn Hartley Edwards a Obrazová enciklopedie koní spisovatel: Elwyn Hartley Edwards

y má arab spojovat nejlepší vlastnosti araba a plnokrevníka. Uchoval si odolnost, vytrvalost a životnost araba a získal povahu a rychlost plnokrevníka, ovšem jeho vznětlivého temperamentu.
 

Náhledy fotografií ze složky Angloarabský kůň

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pravá

(Máca, 11. 3. 2007 12:46)

Hele Jandrio ale ten minulý komentář jsem sem nepsala já !Čestný slovo na mí koně!

Re:kopírka

(Jandria, 28. 2. 2007 23:18)

Máca: jestli něco vyfotíš a pošleš mi to budu jen ráda. Já bohužel k těmto koním nemám přístup a přesto chci, aby ostatní měli představu jak vypadá. Spousta jiných serverů také kopíruje dokonce i obrázky z netu. Pokud ti to vadí tak tady dál neurážej a choď na jiný web. A Obrázky koní nekradu;-) vždy uvedu zdroj. A pokud mám tu mám fotky koní soukromích majitelů tak proto ,že mi své obrázky poskytli a já sem jim za to vděčná. Takže na vysvětlenou.S pozdravem Jandria

kopírka

(Máca, 28. 2. 2007 9:31)

seš pěkná kopírka ten obrázek je z knihy Velká kniha o koních.

moje první jízda

(klára, 22. 1. 2007 18:06)

na angloarabovi sem jela porvé vživotě
sou úúúúúúúúúúžasný

víc...víc

(bla, 26. 11. 2006 16:06)

chtělo by to víc fotek takhle je to moc chudy

foto

(petula, 11. 11. 2006 22:48)

Fakt by to chtelo vic fotecek

Kradeš!!!

(Aneta, 26. 8. 2006 15:03)

Kradeš obrazky koni!!

foto

(brambora, 27. 5. 2006 18:15)

chtelo by to víc foto