Jdi na obsah Jdi na menu
 


Americký klusák

31. 1. 2006

               Americký klusák

Obrazek

ZBARVENÍ

Hnědáci, ryzáci, vraníci, někdy i plaváci.

VÝŠKA

Standardní výška plemene v kohoutku je v rozpětí : 142,2 - 162,5 cm.

VÁHA

Do 500 kg.

OBVOD METAKARPU

Okolo 20 cm.

NÁZEV PLEMENE

American Standardbred.

PŮVOD NÁZVU

Název "Standardbred" byl použit poprvé v roce 1879 a vyjadřuje zásadu, že při zápisu do plemenné knihy musí každý špičkový klusák podstoupit přezkoušení standartní rychlosti. Tento standard byl původně tři minuty, později dvě minuty 30 sekund na míli. U mimochodníků, kteří jsou rychlejší, požaduje standard čas ještě o pět sekund lepší. Dnes je rychlost nižší než dvě minuty na míli celkem běžná.

POPIS

Jedná se o souladně stavěného koně, svalnatého, přední nohy bývají kratší než zadní (Body Skal-100%) - proměnlivá konstituce, typu anglického plnokrevníka, hlava není tak "ušlechtilá", ale velmi líbivá.

  • záď: přestavěná, velmi mohutná.

  • nohy: zdravé a pevné, velmi kvalitní kopyta, přímý chod (klus je výrazný s dlouhou fází vznosu, krok bývá méně prostorný, cval těžkopádnější ).

  • kohoutek: výrazný, nižší než záď.

  • plece: mohutné, krk perfektně nasazený.

  • kopyto: kopytní rohovina u klusáků je maximálně kvalitní, tzv. "ocelová".

 

ObrazekHISTORIE PLEMENE

Prapůvod amerického klusáka ("první linie") se datuje do r.1780 - anglického hříběte Messengerra (majícího vlohy pro klus po norfolských kočárových koních) dovezeného z Anglie do USA r.1788. Messengerův původ nalezneme v "General Stud Book", což je plemenná kniha Anglického plnokrevníka - jako předka zde najdeme Godolphina, arabského plnokrevníka. Messenger zemřel po 20-ti letech prožitých v nejrůznějších hřebčínech v USA (Pensylvánie, New York, New Jersey aj.) v r.1808, pochován na Long Islandu. Své klusácké vlohy předal mnoha svým potomkům, ač sám v zápřeži nikdy nezávodil. Messenger připouštěl všechny typy klisen vč.dnes již neexistujících morganů, kanadských mimochodníků a narrangasettských mimochodníků, díky čemuž se do chovů dostalo mnoho koní s mimochodem, což pocházelo jak ze "zdrojů" původu anglického, tak i z kmene španělských genetů (tolik vynikajících čistým, dnes u amerických klusáků tolik požadovaným) mimochodem, přeživších v potomstvu španělských koní, dovezených conquistadory do Ameriky v 16.století.  (V USA je dnes poměr mimochodník-diagonální klusák 4:1!) 

Samotným zakladatele "druhé linie" byl hřebec Clay, potomek hřebce berberského, dovezeného r.1820 z Tripolisu. Za nejvýznačnějšího představitele am.klusáka je však pokládán Hambletonian , narozený roku 1849 - je považován za "hřebce zakladatele amerického klusáka". (Byl velmi plodný, v letech 1851-1875 se stal otcem 1 335! potomků). Hambletonian, blízký příbuzný Messengerrův, mající však i krev Clayiovu, byl otecem mnoha vynikajících klusáckých potomků, kteří dosahovali skvělých výsledků na dráze, byť on sám nikdy nezávodil a šeptalo se, že míli urazí za dvě minuty a osmačtyřicet a půl sekundy! Hambletonian měřil v kohoutku 155cm a v kříži 160cm (typický znak am.klusáků). Jeho matka, klisna Charlese Kenta (označená dle tehdejšího zvyku jménem majitelovým), blízce příbuzná Messengerovi, své klusácké vlohy zdědila po otci Bellfouderovi, přímém potomkovi proslulého Old Shalese, norfolského klusáka. Vynikající Hambletonianův syn Dexter urazil míli za dvě  minuta a sedmnáct a čtvrt sekundy by byl býval mohl dosáhnout ještě lepších výsledků potkal jej však osud "mazlíčka" velkého nadšence Roberta Bonnera, který ho koupil za 25.000USD, aby mu záhy z důvodů morálních nedovolil ani závodit, ani na něj sedat.

První klusák, který zaběhl míli pod dvě minuty byl mimochodník jménem Star Pointer, který dosáhl času 1:59:25 r.1897 v Readvillu v Massachutses.

Většina am.klusáků má tyto předky: Hambletonian (*1849), George Wilkes (*1856), Dictator (*1863), Happy Medium (*1863) a Electioneer (*1868).

Jedná se tedy o poměrně nový, zhruba 200 let starý rod. Další plemena, jež se o dnešní podobu amerického klusáka zasloužila jsou : Kanadský klusák, Hackney, Narragansettský mimochodník, Arabský kůň, Berberský kůň, Morgan. První klusácké závody se pořádaly podél cest - ulice větších měst bývaly přehledné a tak tudy vedly závody. nakonec také proto se v mnoha am.městech jmenuje jedna ulice "Race street" - závodní ulice.
Klusáckým dostihům se v Americe dařilo až do první světové války jako venkovskému sportu, pak přišla dvě desetiletí útlumu, v r.1938 signály znovuzrození 
korunované r.1940, kdy skupina newyorských obchodníků vzala do té doby venkovské klusácké dostihy pod svou ochranu a udělala z nich nový sport, který se později ujal v mnoha am.metropolích a po celém světě.

ObrazekZakladní využití 

Jde o plemeno dokonale prošlechtěné, neobyčejně rychlé a výkonné, věnuje se jeho chovu mimořádná pozornost a američtí klusáci se vyvážejí do celého světa pro zlepšení výkonnosti jiných plemen klusáků. Závody obr3 ) Toto je moje sestra se svým americkým klusákem klusáků jsou v USA velice oblíbené, jen maličko zaostávají za dostihy plnokrevníků a patří také k finančně nejvýnosnějším. Pochopitelně, že ceny  špičkových koní dosahují     astronomických výšek.    

Americký klusák zastínil všechny evropské klusáky, a tak se na klusáckých závodech na celém světě setkáváme převážně se zvířaty, která mají alespoň z části americkou krev. Je ovšem vhodný i na skákání či millitary. Na drezúru příliš ne jelikož má velmi vysoký klus, který není příliž pohodlný při pracovním klusu. Je vhodný také na hyporehabilitaci a western.Dále je velmi vhodný na rekreaci, kde může uplatnit svou vyrovnanou povahu a temperament. 

ObrazekPOVAHA

Klidný, vytrvalý, charakterní, houževnatý, bojovný a tvrdý, většinou vyniká i odvahou, i když ji na dráze nemůže uplatnit tak dobře jako dostihoví koně. Mají velmi vyrovnanou povahu, jelikož jinak by nemohli zvládat tak dobře stres z působený atmosférou na závodech.Vzhledem k tomu, že klusáci jsou chováni ve velkých stájích a od mládí jsou podrobeni obr4 ) Toto je moje sestra se svým americkým klusákem tvrdému tréninku, nemají tak dobrý vztah k člověku jako jezdečtí koně, ale jsou výkonní, poslušní a učenliví. Klusácký výcvik je velmi náročný, protože úspěch koně závisí na tom, aby ani ve vypjatých okamžicích nenacválal. (Což je rozhodně nyní při práci v sedle rozhodně znát!). Výkon je tím náročnější, že jezdčík v sulce nemá možnost koně ovlivňovat tak bezprostředně jako jezdec v sedle. Špičkový klusák nemůže být všestranný, dnes jsou klusáci výhradně specialisté, doby, kdy stejní klusáci závodili v sulce i pod sedlem, již dávno pominuly. Ovšem to neznamená, že by klusák nebyl dobrý pod sedlo. Jde pouze o to, že klusák, který jezdí v sulce nesmí nacválat, kdežto u jezdeckého koně se to vyžaduje. Takže pokud kůń nebyl dobrý v sulce může být dobrý pod sedlo.

   

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Miluju klusáky ;))

(Kfecek, 10. 5. 2007 19:58)

Heej já klusáky miluju....můžete čučnout i na mí web www.zivotskonmi.estranky.cz

Jandria

(Máca, 11. 3. 2007 12:26)

Něak moc ne já mám radši chlaďáky!!!!

Re:nnnniiiiiiiiicccccccc

(Jandria, 28. 2. 2007 23:20)

Máca:copak se ti nelíbí???

nnnniiiiiiiiicccccccc

(Máca, 28. 2. 2007 9:16)

nic moc!

cena

(pája, 17. 1. 2007 20:02)

ahojky....kolik tak přibližně stojí?....jsou upne super....

Sant Elia

(Dominika, 22. 12. 2006 13:18)

Ja osobne mam americkyho klusaka.Jestli si budu kupovat dalsiho kone,tak uz jenom klusaka.Jsem s ni strasne spokojena.Uzasne chodi pod sedlem,skace a bez problemu sem ji naucila cvalat.Je to nejlepsi kun,co znam!!!!pa

Dodatek k HC

(Jitka, 24. 11. 2006 19:24)

Happy Crown byl utracen r.1998 ve věku 19 let.Jako plemeník působyl v Italii,Švédsku,Maďarsku a v roce 1994 byl přivezen do Česka.

Happy Crown

(Jitka, 24. 11. 2006 19:20)

Tento plemenný hřebec působil v ČR v letech 1995 - 1998 a dal tu 68 potomků.Jako plemeník stál v ITC Napajedla.V naší stáji jsme měli jeho syna Lasitera,který patří k jeho úspěšným potomkům.
www.stajdobrusky.estranky.cz

koníčci

(iveta, 19. 11. 2006 10:15)

hrubé

Happy Crown

(Lucie, 9. 11. 2006 12:48)

Zdravím,
já po tomto hřebci mám taktéž valáška. Je to velmi charakterní koník a už pomalu začínáme dělat kavaletkovou práci. Je to tvrdohlavec, ale dá se s ním vyjít. Cval má velice pohodlný a nemůžu souhlasit,že by byl těžkopádný, naopak je to velmi vznešené plemeno a mají svou jiskru. Můj kůň je opravdu zlato a to dokazuje i to,že se na něj nebojím posadit dokonce dítě nebo začátečníka. Mějte se

Happy Crown; Klusak pod sedlem

(Lenny, 26. 10. 2006 13:56)

Happy Crown??...to me docela zajima kde zije..ale slysim to fakt poprve ze zije mimo CR...muj NEJ konik je totiz jeho potomkem..jo a jeste-moooc pekna fotecka-toho klusaka jak skace-vetsina lidi tvrdi,ze klusaci proste nejsou dobry pod sedlem..ja sem jezdila uz nekolik klusaku(po dostizich)pravda,chvili trva nez se to nauci,ale pak to jde,moje kobylka skace 130cm a ma asi tak 150,takze na jeji vysku dobry:))..a chodi i s hlavou na prilnuti..takze klusaci a sakani-OK:)

americky klusak

(Lucka, 7. 10. 2006 14:47)

nevim zda muzu veriit tomu ze by se 7.mi leta kobyla naucila skakat kdyz jeste neni ani obsedla

Marketě

(katka, 2. 8. 2006 14:53)

aha-tak to slyším poprvé, že nežije v ČR-mě tvrdili, že jo...no to je jedno-nemáš jeho foto? jestli jo, tak mi ho prosím pošli na Katka.brigulka@seznam.cz

Happy Crown-Katka

(Marketa, 30. 7. 2006 19:05)

no konika Happy Crowna neznam ani nemuzu kdyz zije nekde v usa ale mam po nem taky konika valacha:)

Klusak-Adela

(Katka.brigulka, 17. 7. 2006 13:55)

Moje klusačka taky furt jenom klusala-musíš začít tím, že jí budeš pomalu zkracovat a zpomalovat klus-pak se dostaneš do pracovního klusu a pak ti nacválá, ale hlavní je, aby ti šla lehkým klusem-pak to bude snažší a nejlepší by bylo kdyby ti asi někdo zkušený pomohl-mě teda pomáhala kamarádka. nebo nevím na kolik jsi zkušená, ale čím víc názorů a rad-tím líp.

klusak

(Adela, 16. 7. 2006 17:12)

prosim o radu koupila sem si 4letou kobylu klusaka a chtela bych se zeptat zda nekdo nema zkusenosti jak ji preucit aby cvalala(porad jen kluse a to i na pastve)i kdyz ji honi neznamy kun tak mu utika v neuveritelne rychlim klusu.jinak je moc hodna ucenliva jen necvala pod sedlem ani ve volnosti

Klusáci

(Katka, 10. 6. 2006 22:08)

Chtěla bych se zeptat zda máte někdo s klusáky závodní (parkurové) zkušenosti, děkuji..???A dále bych se chtěla zeptat, zda někdo náhodou neznáte Happy Crowna, mám po něm totiž kobylku..(?)

A.klusák

(Mirk@, 26. 4. 2006 14:35)

Já mam taky Amerického klusáka Sea Wolfa a chodím s ním na distanční jízdy do německa.
Tohle plemeno je vážně všestrané a kompaktní a taky je velmi vytrvalé.

koně

(Petra, 14. 4. 2006 13:32)

Je to úža kůň!!!!!!!

Klusák

(Dominika, 1. 4. 2006 18:48)

Ahoj potřebovala bych vědět email na paní Olgu Višňákovou ohledně Lass Kicka je to totiž otec mého klusáka