Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výběr koně pro vytrvalost

18. 10. 2005

Někdy je možné setkat se s názorem, že pokud kůň není vhodný pro skoky či pro drezuru, může chodit vytrvalostní soutěže. Je sice pravda, že každý zdravý kůň je schopen po správné přípravě úspěšně překonat soutěže L-S obtížnosti, ale trénink vhodných plemen je mnohem snadnější. Některá jsou jakoby přímo předurčena pro vytrvalost, např. koně arabští a jejich kříženci, ale i u ostatních plemen je možné setkat se s jedinci, kterým vyhovuje práce na delších tratích. Pokud zatím nechcete startovat v těžkých soutěžích, nezáleží ani tak na plemeni, jako na vlastnostech vašeho koně.

Stavba těla - vlastnosti
Optimální KVH 145 –160 cm, hluboký hrudník, pevná záda, kratší silnější holeň, středně dlouhá spěnka, dobrá velká kopyta, korektní postoj, ploché dlouhé chody, 100% zdraví je samozřejmým předpokladem, i když i zde mohou být určité výjimky.
Pokud váš kůň nesplňuje optimálně všechny tyto požadavky, nezoufejte, i tak může být velmi úspěšný, jestli je to psychicky vyrovnaný kůň, který dobře žere a pije za každých okolností, se kterým si rozumíte a má radost z pohybu v přírodě. Důležité je, aby nebyl flegmatický a nemuseli jste ho nutit do každého kroku, ani příliš temperamentní a špatně ovladatelný, který sebe i vás vyčerpá svou neposlušností. Musí být schopen jet bez problémů ve skupině neznámých koní. Je třeba, aby byl odvážný a ochotně překonával různé přírodní překážky a nástrahy neznámého terénu. Měl by být vyrovnaný a svého jezdce musí respektovat a důvěřovat mu.
Je-li váš kůň pravý opak, neznamená to, že by nemohl být úspěšný, pouze k dosažení dobrých výsledků budete muset vynaložit mnohem více práce než s vhodnějším zvířetem. Zásadní nedostatky se později projeví jako limitující faktor, který nedovoluje již dále zvyšovat nároky a výkonnost.
Ideálně by to měl být kůň s ploššími prostornými chody, štíhlé svaly lépe odvádějí teplo vznikající při zátěži, stejně jako jemná kůže s dobrým prokrvením.
Pro ty, kteří zatím nemají vlastního koně a teprve uvažují o jeho zakoupení, je možné shrnout požadavky na vhodného koně pro vytrvalost.

Plemeno
Stavbou svalových vláken jsou předurčeni pro vytrvalost koně arabští, ať už plnokrevní, shagya-arabové nebo jejich kříženci, vhodný je i achaltekinec, kabardinec, klusák či appaloosa. V podstatě každé plemeno, u kterého byla v chovu uplatněna selekce na konstituční tvrdost, skromnost a spolehlivost. Například i hucul, fjord a hafling nachází uplatnění v tomto sportu. Obecně ale ne každý jedinec vhodného plemene je zaručeně ideální a naopak - některý jedinec plemene méně dispozičně vybaveného může dosáhnout dobrých, ba vynikajících výsledků. 

Pohlaví
Hřebci jsou všeobecně méně používáni. Jsou hůře ovladatelní, lehko vzrušeně reagují během veterinární kontroly na malé podněty změnou tepové frekvence. Jsou však houževnatější a dobře zdolávají dlouhé kilometry.
Klisny jsou sice fyzicky slabší, ale klidnější a vytrvalejší.. Některé však bývají v době říje hůře jezditelné.
Valach se jeví jako ideální, ale po skončení sportovní kariéry nemá uplatnění v chovu. Někdy může být až flegmatický, což je nežádoucí.

Věk
Nejvhodnější je koupit koně dobře odchovaného ve věku 4-8 let. Má sice vyšší cenu než odstávče nebo roček, ale vlastní náklady na kvalitní odchov jsou mnohdy vyšší, než pořizovací cena staršího koně. Také je třeba posoudit i to, zda máme dostatek času, trpělivosti a zodpovědnosti, abychom mladého jedince nepřetížili předčasnou prací. Je nutné uvědomit si, zda jsme ochotni vyčkat dlouhou dobu od koupě k prvnímu startu na závodech, protože není vhodné začínat se specializovaným tréninkem dříve než v pěti letech. (Teprve když je kůň dospělý a má za sebou základní výcvik. )
U staršího koně se případné zdravotní problémy měly již čas projevit a pravděpodobnost nevhodného nákupu je snížena. Je však vhodné nechat si vybraného koně v každém případě prohlédnout veterinářem, nejlépe někým, kdo má zkušenosti s posuzováním v distančních soutěžích. Peníze za důkladné vyšetření jsou však vyhozené, pokud se jeho radami nehodláte řídit. Je dobré vědět, zda námi vybraný jedinec je schopen pracovat dlouhé hodiny při velké zátěži. Náročné distanční dostihy můžeme úspěšně provozovat s jedním koněm mnoho let- nebo také jen jednou a svého koně nadlouho, nebo dokonce navždy ze závodů vyřadit! Vše záleží na dispozicích každého jednotlivce a těm je třeba podřídit trénink. Je nutné postupovat individuálně.

Trénink
První zásadou je postupovat podle toho, co má již kůň za sebou. Jinak musíme pracovat s remontou a jinak se zkušeným zvířetem. Je třeba, abychom získali koně ovladatelného a poslušného, zvyklého na dlouhý pobyt v terénu.
Mladý kůň musí nejprve absolvovat základní výcvik stejný jako pro ostatní disciplíny. Hlavní zásadou je nic neuspěchat. Je možné již od začátku přípravy prokládat denní práci občasnými delšími krokovými vycházkami, jejichž trvání postupně prodlužujeme. Adaptace na zátěž je věc dlouhodobá, zvláště u kostí, kloubů.a šlach. Na delší dostihy je potřeba několikaletá příprava. Srdce, plíce a svaly, to je otázka daleko kratšího období, do dobré formy je lze dostat během několika měsíců. Takže trénovat se musí postupně, přiměřeně, pravidelně a dlouhodobě. Jak na to, o tom zase příště.
Zdroj:Časopis Já mám koně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

2357495

(erdem_kurt_22@hotmail.com, 2. 1. 2007 8:24)