Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kupujeme prvního koníka - dvouletí a tříletí

18. 10. 2005

Nejde už o hříbě, ale stále nejde ani o dospělého koně. Ráda bych nadnesla, že takhle mladého koně opravdu nedoporučuji- stejně jako hříbě - úplnému začátečníkovi, protože jde skutečně o velmi citlivý věk a nezkušená ruka člověka, byť s dobrými úmysly, může mladému koníkovi nenapravitelně ublížit jak po psychické, tak po fyzické stránce. Málokterý začátečník totiž dokáže být ke koníkovi laskavý, přísný a důsledný zároveň.

O postupu výcviku

Bohužel jsem byla nejednou svědkem výchovy takového juniora naprostými laiky a nebylo to chvályhodné. Například nedávno v mé stáji obsedaly dvě majitelky tříletého, velmi hodného a mírného valáška. Přes moje snahy si nedaly poradit. Vypadalo to tak, že koník nerozuměl tomu, co po něm chtěly. Zmatený bloumal po jízdárně, když dostal bičem a rozeběhl se, prudce mu zaškubaly v hubě. „Jen mu dej, když nechce poslouchat“, zaznělo z jízdárny. Chtě nechtě jsem se do tohoto týrání zvířete musela vložit. Má snaha však byla marná. Nakonec ho „zlomily“ a on už jen tupě následoval druhého koně. Na druhé straně třináctileté děvče s vrozeným citem a pracně nastřádanými zkušenostmi dostalo do rukou tříletou klisnu českého teplokrevníka. Ta neuměla vůbec nic, celé tři roky chodila pouze na pastviny. Za pár týdnů trpělivosti z ní udělala skvělého koníka, který spolupracuje a velmi rád se učí.

Jsou to vlastně puberťáci

Je potřeba k nim také tak přistupovat. Musíte se obrnit bezmeznou dávkou trpělivosti a vyčlenit pro ně ze svého času skutečně maximum.

Neodradila jsem vás?

Dobrá, tedy na začátek.

Přivedli jsme si do stáje 2-3 letého krásného koníka. Samozřejmě pro něj máme dostatek kvalitního krmení, prostorný box nebo dostatečně velké stání, pastviny a základní výstroj a vybavení. O tom jsme si pověděli v minulém čísle. Nezapomeneme na lonž, dobrou koženou uzdečku, měkké lehké udidlo, otěže a u tříletých již potřebujeme i sedlo. To vybírejte pečlivě, zapomeňte na sportovní speciály a určitě se poraďte se zkušenými koňaři, kteří vám v tomto období budou nepostradatelnými pomocníky. U tažných koní budete potřebovat dobrý chomout nebo poprsní postroje a opět se určitě poraďte. (Nestačí přečíst si příručku.)

Začínáme pracovat!

Vždy začínáme na lonži, což pro někoho je jen „hloupé obíhání do kolečka“, nebo jen prosté vypohybování. Ale ve skutečnosti jde o navázání kontaktu. I lonžování je potřeba koníka naučit, zpočátku nebude tušit, co po něm chcete, takže mu musíte ukázat, jak na to. Je potřeba navést ho na kruh, krokem s ním obejít několik koleček a postupně povolovat lonž, která by neměla být kratší než 8 metrů. Práce nesmí koníka vyčerpávat, začínáme tak na 15 minutách a postupně po několika dnech přidáváme. Nenechte ho zbytečně cválat, spíše se zaměřte střídavě na krok a klus. Pokud není schopen pochopit vaše povely, nechte ho odpočinout a zkuste to pomaleji. Opět se nebraňte pomoci zkušeného koňaře, protože i vy se máte co učit. Jakmile váš tříletý koník chápe vše, co po něm chcete, a respektuje vás, je možné ho obsedat či zatahat.

Tady pozor!!!

Na „syrovém“ koňském hřbetě nemá začátečník co dělat,stejně tak na kozlíku! Tady je každá rada drahá. Pokud nemáte v okolí koňaře, který by pomohl, nelitujte peněz a koně odvezte po předchozí domluvě do stáje, kde se výcvikem zabývají a vy sami se aktivně zapojte do učení. Vyplatí se vám to.

Co kopýtka?

V tomto období je čas na první kování. Pokud jste se koníkovi skutečně správně věnovali, nebude to problém, většinou na podkovy nijak negativně nereagují. Okovat mladého koně je dobré, i když jde třeba o nenáročného hucula, protože mladé kopyto není zvyklé na zátěž a pokud ho nechrání v době výcviku podkova, velmi snadno dochází k rozštěpům,či jiným nepříjemným defektům. Ty nejen zpomalí výcvik, ale mohou mít i dlouhodobé zdravotní následky.

Co zdraví?

Nesmíte zapomínat na pravidelné očkování. Jde o chřipku a tetanus. Dnes už jde o jednu vakcínu tzv.dvojkombinaci. Aplikuje se jedenkrát do roka, pokud je to poprvé, tak se revakcinuje. Odčervování je také nutnost. Kůň zamořený parazity nemůže podávat dobré výsledky. Aplikujeme buďto pasty, kterých je na trhu nepřeberné množství, nebo levnější prášek. U veterináře najdete většinou obojí. Odčervení provádíme nejlépe každé 2-3 měsíce. Pokud si nejste jisti, zda předešlý majitel před prodejem koně takto ošetřil, neváhejte a podejte mu přípravek ihned.

Hřebci

Ve věku 2-3 let je nejvyšší čas na kastraci hřebečků.Dochází k úplnému pohlavnímu dozrání, i když někteří hřebci jsou schopni připustit klisnu už na roce. Nejde o degradaci zvířete, ale spíše o ulehčení života jak jeho, tak i vašeho. Málokterý hřebec je vhodný pro začátečníka a málokterý je v rukou začátečníka schopen pracovat ve společnosti klisen, aniž by nepůsobil problémy a neohrožoval zdraví vaše i své. Kastraci musí vždy provádět zkušený veterinář, ten vám také poradí se vším, co tato procedura obnáší.

Klisny

Klisničky pomalu připravujeme na chovný svod. Jedná se o registraci do plemenné knihy a o přesné změření a podrobný popis. Kde svod proběhne a kde získáte tiskopisy pro přihlášení vám poradí na Asociaci chovatelů koní ve vašem kraji. Důležité je i zajistit všechna potřebná vyšetření krve a výtěry z pochvy. Opět vám poradí váš veterinář.

Jdete cestou trnitou, zvládnete-li ji, zasloužíte obdiv. Držím vám palce

Zdroj: Časopis Já mám koně

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

prokletí

(arcej, 5. 2. 2007 11:30)

hele lidi jestli vám ůžu poradit na tu stáj ufonek nikdy nelezte pač vás to přestane zachvilku bavit a nemůžete se toho zbavit!a potom vem posílaji ne e-mail nějaky kravini co vas vubec nezajímaj a nemůžete se toho zbavit je to prostě PROKLETÍ!