Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kupujeme koníka jako dárek

18. 10. 2005
Asi každý, kdo touží mít vlastního koně, sní o tom, že ho najde pod vánočním stromečkem. Také narozeniny bývají důvodem k očekávání, ale většinou to končí jen zklamáním.Vím to, také jsem o tom snila.
Pokud však patříte k těm šťastnějším a myslíte si, že vaši blízcí přemýšlí o takovémto dárku, otevřete časopis a podstrčte jim tento článek, pokusím se jim poradit, aby se z koupě a splnění snu nestala noční můra a rozčarování.

Já sama jsem nikdy koně nedostala, musela jsem si na každého ušetřit a koupit si ho. V mém okolí ale obdarovaní jsou, a tak mohu porovnávat úspěšnost. Bohužel ve většině případů postupovali dárci špatně, vybírali podle sebe nebo jen podle útržků z vyprávění obdarovaného. Lidé, kteří koním nerozumí, kupují většinou podle barvy a podle toho, jak je dané plemeno známé. Koupě není většinou otázkou peněz, problém nastává, rozjede-li se nadšený dárce kupovat koně sám a natrefí na handlíře. Myslím, že nemusím opakovat všechna úskalí, která na něho čekají, povídali jsme si o nich celý rok. Další problém nastává tehdy, když vaším snem je třeba arabský kůň, ale váš blízký ho považuje za moc malého za tolik peněz a koupí vám norika. Zpočátku budete mít radost, ale co potom?! Chcete živého pružného koníka a ve stáji vám stojí „hora masa“. Nemůžete si ale stěžovat, stále jste si přáli koně a tak jste ho dostali a „darovanému koni na zuby nehleď“!
Takže je trochu na vás, abyste mluvili přesně o koni, jakého chcete- jakou má mít povahu, postavu, věk, plemeno, pohlaví a třeba i barvu. Upřesněte také, z čeho lze třeba couvnout, ale dárce by měl vědět, co má koupit. Když totiž koupí špatně, je to pro něho také nepříjemné. Ale z čeho měl vycházet, když vaše povzdechy zněly: „Chci koníčka, jedno jakého, třeba i starého nebo nemocného…“ Uznejte, že trefit se v takovém případě je umění!


Tak tedy dárci, dávejte pozor!

Pokud se rozhodnete darovat člověku, kterého máte rádi, právě koně, přesvědčte se zda:

- koně skutečně miluje bytostně a není to jen chvilkové opojení, protože kůň je živý tvor a odložit do šuplíku prostě nejde.
- je schopen se o koně starat, ať už doma nebo v nájemní stáji, kterou byste měli mít také vytypovanou a počítat i s placením ustájení, protože obdarovaný nemusí mít takové příjmy, aby ustájení mohl platit. Opět myslete především na osud koně, který za nic nemůže.
- je jeho přání reálné. Příklad? Dvanáctileté děvče nemůžete obdarovat hřebcem, ale je třeba volit valacha nebo klisnu.
- se nerozcházíte v názorech, protože vám se moc líbí lipicán a jako dítě jste si ho přál, ale druhému člověku nemusí sedět jak povahou, tak stavbou těla a třeba i barvou.
- je fyzicky i psychicky dostatečně zdatný pro chov takto velkého zvířete.

Pokud splňuje všechny předpoklady a vy jste se právě ujistili, že vaše rozhodnutí je pevné a neměnné, dobrá, ale teď si udělejte pořádek sami v sobě a přesvědčte se zda-li:

- chcete splnit sen onomu člověku nebo vlastně sobě a jeho přání je jen zástěrka?
- jste schopni pomoci, pokud nastane nějaký problém a to jakýkoli?
- umíte naslouchat a skutečně chcete vyhovět přání nebo spíše máte svou hlavu a prostě „bílí koně jsou hezčí než černí“. Je váš názor důležitější než názor toho druhého?
- umíte rozpoznat rozmar od toužebného přání?
- pokud jde o dítě, dokážete koně obstarat, když bude třeba na škole v přírodě nebo na táboře? Pomůžete se sušením sena?
- jste schopni jen koupit koně a pak „se starej“ nebo si uvědomujete, že koupí koně výdaje teprve začínají, ne končí. Máte dost financí?
- jste schopni koupit koně a nenechat se napálit? Rozumíte koním a lidem, kteří je prodávají?

Smekám před člověkem, který chce blízké osobě koupit koně a udělat jí tak šťastnou. Důležité je uvědomit si ale všechny možné důsledky a zabránit při případném rozporu neblahý dopad na koníka.
Naslouchejte a pozorně vnímejte vlastnosti vaší blízké (tedy budoucí obdarované) osoby. Najděte nestranného koňaře a nechte ho posoudit, zda je váš úmysl správný či nikoliv. Pokud si nejste jisti, zda by vámi vybraný koník, byť se vám moc líbí, vyhovoval na 100% i druhé straně, vložte třeba do obálky obrázek koně a předejte toto jen jako symbolický dar a oznamte slavnostně úmysl koupit koně a to jen společně. Úspěch je zaručený, slzičky štěstí vytrysknou stejně a vy se vyhnete případnému nepříjemnému pocitu za špatně vybraného dárku.

Celý rok pro začínající koňaře píšu tento seriál o koupi prvního koníka a stále je o čem. Nechcete-li udělat chybu a je pro vás skutečně důležité udělat tu správnou radost, pročtěte si stará čísla časopisu „Já mám koně…“, myslím, že rad, jak se vyhnout rozčarování, je tam opravdu mnoho.

Přeji šťastnou ruku a hodně slziček štěstí - a to na obou stranách. Koníkům pak toho správného majitele.
Zdroj:Časopis Já mám koně
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kup

(Petr, 16. 8. 2019 14:15)

Prosím jestli náhodou víte kde se kupujou
konícy a nebo ponícy tak prosím napište bydlím
ve frýdku-místku a nejlépe jestli by jste někdo
zjístili kde se kupujou ti konícy nebo ponícy
tak nejlépe aby to nebylo např. až v brně dékuju
Petr