Jdi na obsah Jdi na menu
 


Přehlídky koní

30. 10. 2005

V zásadě se na moderní přehlídce koní zvířata úmyslně předvádějí jako při soutěži. V komerčním smyslu představují přehlídky koní „výkladní skříň” pro chovatele a majitele, kteří hodlají nakupovat nebo prodávat koně, ale stejně poskytují i přehled standardů různých plemen a typů. V evropských zemích se klade největší důraz na zkoušky výkonnosti, i když se nezanedbává posouzení zevnějšku a pohybu.

Přehlídkové kruhy
Na britských a irských přehlídkách koní, stejně jako v zemích Britského společenství národů, jako jsou Austrálie, Jižní Afrika a Kanada, dokonce i na některých národních přehlídkách v Indii a v Pákistánu je tradiční výkonnostní typ koní v přehlídkovém kruhu hlavně podle exteriéru.
Na obrovských amerických přehlídkách je však uspořádání odlišné od tradičních.Je tady mnohem větší počet výkonnostních typů koní – honebních, jezdeckých a honáckých. Kritéria a metody posuzování těchto jezdeckých výkonnostních typů jsou rozmanité, ale posuzování hlavních výkonnostních typů se liší jen v detailech.

Tradiční systém
Přehlídka koní podle britského vzoru je vždy širšího záběru než americká.V roce se předvádí často více koní než v daleko větších zemích.
Podle britského systému, který je vysloveně závislý na zkušenostech rozhodčího a na jeho odborné fundovanosti více než specifických ustanovených, je základnou posuzování jak jezdeckých výkonnostních typů, tak i koní předváděných „z ruky”, čtveřice kriterií. Jsou to kvalita předvedení, zevnějšek, pohyb a chování koně. U jednotlivých kategorií se ještě posuzuje, zda kůň odpovídá typu plemene.
Termín „předvedení“ se může vykládat také jako „osobnost“. Tato kvalita přitahuje pozornost publika i odborníků. Je neobyčejně důležitá nejen pokud jde o dobrou tělesnou stavbu zvířete, ale je výsledkem jeho celkové fyzické dokonalosti. Zevnějšek vypovídá o korektnosti fyzické stavby koně vzhledem ok účelům jeho chovného zaměření. Tento činitel je rozhodující pro kvalitu chodů. V jezdeckých kategoriích pro přehlídkové huntery, pracovní huntery, jezdecké koně, hacky a koby, rozhodčí nebo dvojice rozhodčích (více jich nebývá) jezdecky prověří každého koně. Velký důraz se klade právě na jízdu, protože sebekrásnější kůň, pokud se nedá bez problému použít k jízdě, nemůže mít vysoký standard. V kategoriích, ve kterých se koně předvádějí „z ruky”, i když jde o jezdecká plemena, musí rozhodčí posoudit jezdecké schopnosti koně podle stavby těla a chodů- Pro všechny výstavní kategorie je také důležité chování koně.
Existují také kategorie ponyů pro děti (tři podle výšky). Pracovní hunteři – ponyové, používaní jako hunteři, jsou robustnější verzí přehlídkových ponyů. Přehlídky mají také zvláštní kategorie pro specifická plemena, zaměřené na chovné a mladé jedince. Jiné kategorie jsou např. určeny pro koně s jezdcem.

Americké přehlídky
Americké přehlídky nabízejí velké bohatství různých plemen společně s jezdeckými kategoriemi, kde se koně předvádějí z ruky. Honební, nebo anglické kategorie odpovídají mnohem uzavřenějšímu britskému vzoru honebních kategorií. Hlavní spočívají v tom, že v USA rozhodčí koně neprojíždějí jako jejich britští kolegové, ale všichni američtí hunteři, kteří pracují, musí projít dráhou s překážkami. 60% bodů se dává za výkonnost a teprve zbývající za jízdu a tělesnou stavbu koně (exteriér). Ani výstavní hunteři nejsou zbaveni povinnosti prokázat skokové schopnosti. Jedině tak může totiž rozhodčí posoudit, zda kvality koně odpovídají možnému honebnímu využití. Americký systém vychází z faktu, že zkušenost je pro nadějného parkúrového nebo soutěžního koně užitečná, což je také příklad britských pracovních hunterů.
Americká kategorie honáckých koní je sedlána ve westernovém stylu. Zahrnuje populární kategorii amatérského westernového ježdění, kategorii dálkových jízd, kde koně rovněž překonávají překážkovou dráhu a konečně kategorii pro westernové jezdecké koně, kteří předvádějí tři chody, krok,jog a lope. Pak je zde ještě další kategorie, kde se všechny chody předvádějí v trysku.
Další třídy jsou vyhrazeny mimochodníkům, a to americkým jezdeckým koním (saddlebredům), missourským a tennesseeským walkerům.

Autor: Elwyn Hartley Edwards (Obrazová encyklopedie koní)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

POSTA

(DOMINIKA, 21. 3. 2007 9:32)

Proč tady nemaš obrazky???